Okyanus Koleji - Kolej, Özel Okul, Ana okulu, ilkokul, ortaokul, Lise

OKYANUS KOLEJİ

-

Lise

-

Üniversite Aday Rehberliği

Üniversite Aday Rehberliği

‘En doğru üniversiteyi kazandırıyoruz’ ifadesi bizim eğitsel rehberlik çalışmalarımızı özetleyen bir slogan. Burada ‘en doğru’ kısmı vurgulanıyor çünkü eğitimciler olarak biliyoruz ki öğrencinin yeteneğine, kişisel özelliklerine uygun bir gelecek tasarlanmalı ve bu geleceğe ulaştıracak bir yol haritası oluşturulmalıdır. 


Hedeflerle İlerleniyor

Her öğrenciye her öğretim yılının ikinci ayında Okyanus Kolejleri Kariyer Profili Belirleme Ölçeği uygulanır. Kariyer yaşantısı insanın ilgi, yeteneği ve kişisel özellikleriyle ilişkilidir.  Kariyer Profili Belirleme Testimiz (KPT), öğrencimizin ilgilerini ve isteklerini değerlendirerek kişisel özelliklerini raporluyor. Ve bu özelliklerine göre küresel iş dünyasında tanımı yapılmış 500’den fazla meslek en uygun olandan en az uygun olana doğru sıralanıyor. Çünkü öğrencilerimizin üniversite hazırlığında hedefler belirlerken,  erişeceği bu hedeflerin onun kariyer yolculuğuna yön vereceğini de öğrenmesini amaçlıyoruz.


Üniversite Rotası Pusulam’la Belirleniyor

KPT sonucunda öğrenciye özel oluşan rapor göz önünde bulundurularak interaktif uygulamamız olan Pusulam ekranında üniversite/bölüm programları; taban puan ve başarı sıralama bilgilerine göre sıralanır. Öğrencimiz ve okul PDR öğretmeni hedeflerini beraber belirler ve süreç içinde bu hedef listesi yenilenerek güncelliği sağlanır.


Ayrıca öğrencilerimize üniversite aday rehberliği hizmeti sunarken Pusulam’dan yararlanırız. Okyanus Pusulam ile öğrenci, her sınav sonrası performansını ders ve konu kazanımları bazında görüntüler. Öğrendiği ve daha iyi öğrenmesi gerektiği kazanımları bildiği için konular arasında kaybolmaz. Yine Pusulam ekranında öğrencimizin yerleşmek istediği üniversite ve bölümlere göre elde etmesi gereken hedef puanı, sıralamayı görür. Hedeflerine göre tamamen ona özel bir çalışma planına sahip olur. Ölçme Değerlendirme Bölümü uzmanlarımızın tasarladığı süreçler içinde öğrencin öğrenme performansı veriye dayalı, objektif olarak değerlendirilir.

Üniversite Hazırlıkta Sürdürülebilir Motivasyon 

Üniversite hazırlık sürecinde öğrencinin tüm lise yaşantısında devam edecek motivasyona ihtiyaç vardır. Sınavlar bilgiyle, deneyimle ve öğrencinin öz yeterlilik duygusuyla kazanılıyor. Öğrencilerimizin doğal motivasyon kaynaklarını keşfetmesi için uyguladığımız ölçeklerden başka Kariyer Kulüplerimiz ve Kariyer Konuşmaları etkinliklerimiz var. 


9. sınıftan itibaren öğrencilerimiz; bir Kariyer Kulübü seçiyor. Bu seçime Okyanus Koleji Kariyer Profili Belirleme Testi (KPT) sonucunda kariyer kulübü önerileri ve okul PDR Öğretmeni rehberlik eder. Lise Kariyer Kulüpleri ile öğrencilerimiz öğrenim görmek isteyeceği yükseköğrenim bölümlerini tanıyor, hedeflediği kariyer için bilgileniyor, ilgi duyduğu bölüme ve mesleğe uygun olup olmadığını öğreniyor, olmayı plânladığı meslekleri ile lise yıllarında tanışıyor, öğrencilik yıllarını hedefli yaşıyor, kariyer hedefleri motivasyon kaynağı oluyor,  potansiyelini fark etmesi için imkân buluyor. Bu kulüpler: Hukuk, Havacılık, Psikoloji, Girişimcilik Ve İnovasyon,  Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri ve Mühendislik, Ekonomi ve İşletme, Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi, İletişim, Medya ve Halkla İlişkiler, Eğitim ve Sosyal Bilimler, Mimarlık Kariyer Kulüpleridir.


Kariyer Konuşmaları temelde öğrencileri bilgiye dayalı hedefler belirlemesine ve üniversite hedeflerine motive eden buluşmalardır. Öğrencilerimiz PDR öğretmeni eşliğinde üniversitelerin ilgili fakülte ve bölümlerine ziyaretler yapıyor, okula kulübün odaklandığı alan veya öğrencilerin merak ettiği bölümler hakkında bilgi verecek akademisyenleri davet ediyor, meslek profesyonelleriyle iş yerlerinde veya okulda bir araya geliyor. Bu buluşmalara Kariyer Konuşmaları ismini veriyoruz. Öğrencilerimizin heyecanlarını, hayallerini ve hedeflerini tanımaları için çok önemli işlevlere sahip olan Kariyer Kulüpleri ve Kariyer Konuşmaları, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmelerini de sağlıyor.

4 Yıl Boyunca Gündem YKS 

9. Sınıftan başlayan üniversite hazırlıklarıyla eşgüdümlü Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına yönelik danışmanlık ve rehberlik çalışmaları başlar ve üniversite tercih dönemine kadar devam eder. Bu çalışmalar: 

  • Hedef belirleme ve akademik değerlendirme konularında PDR Öğretmeniyle yapılan bireysel görüşmeler,
  • Öğrenci gruplarına ve velilerine sunulan “Bu Yıl YKS’de Ne Oldu?, YKS Hakkında Bilmeniz Gerekenler” başlıklarında bilgilendirici seminerler,
  • YKS Nasıl İşler?, Üniversite Aday Rehberi, Hangi Bölüm Hangi Puan Türünde Öğrenci Alır?, TYT-AYT Konu Dağılımı isimli, her yıl güncellenen PDR yayınları,
  • Haftalık ders programında yer alan Gelişim Saatlerinde Sınıf Koçları tarafından öğrencilerin akademik ve test başarısına katkı sağlayacak içeriklerin sunulması.
Bu sayfa ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın
FORMU DOLDURUN
KAYIT VE ÜCRET İÇİN
SİZE HEMEN DÖNELİM

Arama

Kişisel Verilerin Korunması Politikası - Çerez Politikası - Çerez Ayarları