Okyanus Koleji - Kolej, Özel Okul, Ana okulu, ilkokul, ortaokul, Lise

OKYANUS KOLEJİ

-

Üstün Zekâlılar Eğitimi

-

Çocuğunuz İçin On Altın Kural

10 Altın Kural

1. Çocuk olduklarını unutmayın.
Bütün diğer çocuklar neye ihtiyaç duyuyorsa, üstün ve özel yetenekli çocuklarda ona ihtiyaç duyarlar. (Sevgiye – disipline – kendine güvenilmesine – eğitime) Üstün ve Özel Yetenekli olmak, karşılaşılan sorunlara mutlaka çözüm önerileri getireceği anlamına gelmemelidir. Karşılaştığı bazı sorunlarda yol gösterici olunmalı, doğru yönlendirilmelidir.

2. Mutluluk için tutarlılık gerekir.
Aile içindeki anne-baba arasındaki tutarlılık, sağlıklı gelişim için en önemli etkendir. Çocuklar kendi dünyalarında hassas bir kişiliğe sahiptirler. Onları en çok evde anne-baba arasındaki ilişkiler etkileyecektir. Anne ile baba uyumlu olmalıdırlar. Aile fertlerinin birbirine karşı dürüst olmaları gerekmektedir.

3. Çocuklarınıza vereceğiniz en değerli ödülün, onlara ayrılacak zaman olduğunu unutmayın.
Üstün ve özel yetenekli çocuklar kendilerini anlayışla karşılayan ebeveynlere ihtiyaç duyarlar. Çocuklar fikirlerini, düşüncelerini, projelerini paylaşacakları anne-babaya ihtiyaç duyarlar ve alışılmışın dışında olanlara karşı meraklıdırlar. Toplumsal normlara göre çocuğunuzu yargılamayın, ona zaman ayırın ve yol gösterici olun.

4. Çocuğa baskı yapmanın zararlarını göz ardı etmeyin.
Üstün ve özel yetenekli çocuklar, meraklı, araştırmacı yönleri ile bilinirler. Soru sorduklarında bastırma, ilgisiz kalma kesinlikle olmamalıdır. Çocuğun sorduğu sorularla ilgili olarak, nasihat edilmemeli, yasaklanmamalıdır. Sorgulayıcı olunmamalı, çocuğun sorularına karşılık uygun zamanda cevabı araştıracağınızı ona söylemelisiniz.
Çocuklar sorunun bütünüyle cevaplanmasını çoğu zaman istemeyebilirler, onlar için cevabın yol gösterici olması, ipucu vermesi yeterli olacaktır. Ebeveynler çocuklarının sorularına karşı izleyecekleri en iyi yol, onları doğru kaynağa yönlendirmeleridir.

5. Çocuğunuzu kendini geliştirmesi için teşvik edin.
Üstün ve özel yetenekli çocukların var olan yeteneklerini geliştirmek, zihinsel faaliyetlerini arttırabilmek için yeteneğine uygun kitaplar alınmalı, kütüphaneye götürülmeli, koleksiyonlarla ilgili yerlere götürülmeli, geziler yapılmalı, güzel sanatlarla ilgili sergilere götürülmeli ve bu faaliyetler belirli aralılarla devam ettirilmelidir.
Bilgisayar kullanması ve yeni bilgilere ulaşması için fırsat verilmelidir. Müzelere ve sanat galerilerine götürülerek merakları beslenmeli, tarihi mekânlara götürülerek öğrenme istekleri, arzuları arttırılmalıdır.

6. Destekleyici olun, hobilerini keşfetmek için fırsatlar yaratın.
Çocuklar kendi ilgi alanlarına benzer ilgilerle beslenen arkadaşlara ihtiyaç duyarlar. Birlikte oyun oynayıp, fikirlerini paylaşırlar. Arkadaşlıkların olması için imkân sağlanmalı, arkadaşlığın önemi çocuğa gösterilmelidir. Çocuklar cesaretlendirilmeli, hobileri için nasıl zaman ayıracakları öğretilmelidir.

7. Küçümseyici sorular, yanlış tutumlardan kaçının.
Anne-babalar hayal ürünü, sıra dışı, hayali oyun arkadaşı, olağandışı zihinsel işlemler karşısında doğrudan ya da dolaylı yoldan olumsuz tavırlardan kaçınmalıdır. Bu durumlarda cesaretleri kırılmamalıdır. Bunun yerine mizah anlayışı ön plana çıkarılmalıdır.

8. Çocuğunuza aşırı yüklenmeyin.
Çoğu anne-baba çocuklarının boş zamanlarında bile, sürekli ders ya da benzer bir işle meşgul olması gerektiğini düşünür. Çocuklar bu tutumdan kısa bir süre sonra bıkacaklardır. Bu durumu önlemek için çocuklara fırsat verilmeli, kendileri için uygun olan alanları belirlemede yardımcı olunmalıdır.

9. Çocuğun bilgisine saygı duyulmalıdır.
Bir yetişkin gibi çocuğun bilgisine ve düşüncelerine de saygı duymak gerekir. Yanlış ya da eksik bilgilerin var olduğu gözlemlendiğinde, çocuğun kişiliğini hedef almadan genel talimatlar verilmelidir.

10. Üstün Zekâlı ve Üstün Yetenekli Çocuklar mutlaka farklı programların uygulandığı eğitim yaşantılarına dahil edilmelidir.
Öğrencileri bireysel gelişimlerine katkı sağlayacak, uzmanlar tarafından geliştirilmiş ve standardize edilmiş alternatif eğitim programlarına dâhil etmek, hayal dünyalarını geliştirici etkinliklerle desteklemek, kalıcı davranış değişikliği için büyük bir anlam ifade etmektedir.

Bu sayfa ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın
FORMU DOLDURUN
KAYIT VE ÜCRET İÇİN
SİZE HEMEN DÖNELİM

Arama

Kişisel Verilerin Korunması Politikası - Çerez Politikası - Çerez Ayarları