Okyanus Koleji - Kolej, Özel Okul, Ana okulu, ilkokul, ortaokul, Lise

OKYANUS KOLEJİ

-

İlkokul

-

Mindful School

 

MINDFULNESS NEDİR?

Günlük yaşamın içerisinde bir yerlerden bir yere koştururken an’a odaklanmakta zorlanırız.Zihnimizdeki düşünceler çoğunlukla yaşadığımız an’dan farklı yerlerdedir; geçmiş ve gelecek arasında dolanır durur ve ara sıra şimdiki an’a yönelirler.
Dişlerinizi fırçaladığınız sırada kendinizi o günü planlarken buluyor musunuz? Ya da araba kullandığınız anda akşam ne yiyeceğinizi düşünüyor musunuz? Veya buzdolabının kapağını açtıktan sonra ‘‘Ne alacaktım acaba?’’ diye düşünüyor musunuz?
İşte bu anlar otomatik pilotta olduğumuz anlardır.

Her zaman yaptığımız şeyleri yaparken zihnimiz ya geçmişte ya da gelecektedir. Farkındalığımızı an’ın içine getirmek kimi zaman zor olabilir. Gündelik hayatımıza otomatik pilotta devam etmemiz, dikkatimizi bir işe vermemiz gerektiği zamanlarda o an’ın içinde olmamızı zorlaştırır. Mindfulness; dikkatimizi bilinçli ve yargısız bir biçimde içinde bulunduğumuz an’a vermek demektir.

Mindfulness çalışmaları ile otomatik alışkanlıklarımızı fark edip, dikkatimizi içinde bulunduğumuz an’a vermemiz kolaylaşır. Odaklanma ve dikkat becerilerimiz gelişir. Duygu ve düşüncelerimizi fark edip kabul ederiz. Böylece kendimize ve başkalarına karşı hoşgörülü ve şefkatle yaklaşırız.

MINDFUL OKUL İLE AMACIMIZ NEDİR?

Mindful Okul; mindfulness çalışmalarının öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler tarafından benimsenmesi ve uygulanmasıdır.
Okyanus Kolejleri Mindful Okul ile amacımız, öğrencilerimizin;

 • Kendi duygu ve düşüncelerinin farkında olup, bunları yargısızca kabul eden,
 • Dikkat ve odaklanma becerisi gelişmiş,
 • Kendisini olduğu gibi kabul edip, öz-şefkatle yaklaşan,
 • Sahip olduğu şeyler için minnet duyan bireyler olmalarını sağlamaktır.

 

/>

MINDFUL ANILARIM PROGRAMI NASIL UYGULANIR?

Mindful School/ Farkında Okul kapsamında öğrenciler, rehber öğretmen liderliğinde ve sınıf öğretmenin katılımı ile  mindfulness egzersizlerini deneyimler. Her oturum sonrasında öğrenciler deneyimlerini Mindful Anılarım kitapçığına not eder. Her bir oturum diğer oturumun devamı niteliğinde ilerleyerek öğrencilerin kendisiyle ilgili değişimleri fark etmesi sağlanır. Mindfulness uygulamalarının günlük hayata taşınabilmesi için oturumlar sonrasında öğrencilere ev egzersizleri verilir. Uygulama öncesi ve sonrasında yapılan değerlendirme çalışması ve  uygulama sırasında elde edilen gözlemler ile öğrencinin gelişimi detaylı olarak takip edilir ve ebeveynleri ile paylaşılır. 

FARKINDA OKUL-FARKINDA ÇOCUKLAR-FARKINDA AİLELER

Mindful Okul hakkında bilgi vermek amacıyla Mindful Okul Veli Semineri düzenlenir. Seminer kapsamında Mindfulness hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşılır. Ebeveynler, seminerde öğrendikleri bilgilerle yıl içinde ev egzersizlerini çocukları ile beraber uygulayabilirler. Ebeveynlerin farkındalık becerilerinin geliştirmek amacıyla rehber öğretmen program süresince bilgilendirme yapar.

MİNDFUL ANILARIM PROGRAM İÇERİĞİ

 • Mindfulness ve Beyin İlişkisi
 • Mindful Beden Farkındalığı
 • Mindful Nefes
 • Mindful Duygular
 • Midful Düşünceler
 • Mindful Görme ve Dinleme
 • Mindful Yeme
 • Mindful Hareket
   

“Çocuklar için ne geçmiş vardır ne de gelecek, bizim pek payımıza düşmeyen bir şeyin, şimdiki zamanın keyfini çıkarırlar.”

Jean de La Bruyere

Bu sayfa ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın
FORMU DOLDURUN
KAYIT VE ÜCRET İÇİN
SİZE HEMEN DÖNELİM

Arama

Kişisel Verilerin Korunması Politikası - Çerez Politikası - Çerez Ayarları