Okyanus Koleji - Kolej, Özel Okul, Ana okulu, ilkokul, ortaokul, Lise

OKYANUS KOLEJİ

-

UBAM

-

Edwin Powell Hubble

Edwin Powell Hubble; (1889-1953)

Edwin Powell Hubble (1889-1953)
Marshfield Missouri’de doğdu, ABD’de büyüdü. Chicago Üniversitesi’nde hukuk okudu. Önceleri avukatlık yaptı, ama daha sonra gökbilime döndü. Yaşamının geri kalan bölümünde Wilson Dağı Gözlemevi’nde çalıştı. 1923’de Hubble, Andromeda adı verilen bir gökadayı (dev yıldız kümelenmesi) inceledi. O zamanlar çoğu gökbilimci, bütün evrenin bizim gökadamız Samanyolu’ndan ibaret olduğunu düşünüyordu. Bugün artık başka gökadalar olduğunu bildiğimiz sarmal oluşumların, yalnızca birer gaz bulutu olduğuna inanılıyordu. Fakat Hubble, Andromeda gökadasının ucunda birtakım yıldızlar gördü ve onların Samanyolu’nun çok ötesinde oldukları tahmininde bulundu.

Çalışmaları, Andromeda Gökadası’nın başka bir gökada olduğunu, dolayısıyla bizimkinin dışında başka gökadaların da var olduğunu kanıtladı. Sonra o ve başkaları yavaş yavaş birçok gökada saptamaya başladılar. Işık tayfı yakından incelenirse onun yalnızca birtakım farklı dalga boylarından ışık içermediği, bunların dışında bir dizi çizgiden de oluştuğu görülür.

Gökbilimciler yıldızlardan gelen ışığı incelediklerinde, sözkonusu dalga boylarını ve çizgilerin tayfın kırmızı ucuna doğru yaklaştığını gördüler. Buna kırmızıya kayma denir. Bunun nedeni bir ışık kaynağının, gözlemciden uzaklaştığında dalga boyunun artmasıdır. Işık kaynağının uzaklaşma hızı arttıkça, kırmızıya kayma da artar. Hubble bunu bir Doppler-Fizeau etkisi olarak yorumlayarak bu konuda ampirik bir yasa ortaya koymuştur. Bu yasaya göre, galaksiler aralarındaki uzaklıkla orantılı olarak birbirinden uzaklaşır. Ayrıca gökadalar zayıfladıkça, kırmızıya kaymanın artışı da Hubble’ın dikkatini çekmiştir. Bu, gökadaların uzaklığı arttıkça daha hızlı hareket ettiklerini gösteriyordu.

Huuble Uzay Teleskobu
1929’da gökadaların hızını ve Dünya’dan uzaklıklarını hesaplamak için kırmızıya kayma derecesi ölçülebilecek bir duruma geldi. Hızın uzaklıkla orantılı olarak arttığını buldu. Bu Hubble yasası olarak tarihe geçti. Çalışmaları, evrenin genişlediğinin ilk kanıtlarını verdi. Bu, Big Bang (Büyük Patlama) kuramının da bir açıklamasıdır.

Hubble, 1953 yılında San Marino-California’da ölmüştür ve hayatı boyunca birçok ödül almıştır. Örneğin; 1990 yılında uzaya fırlatılan ve dünya etrafında sabit bir yörüngede dolanmakta olan, evren ölçekli incelemeler yapan uzay teleskopu onun adını taşır.

Bu sayfa ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın
FORMU DOLDURUN
KAYIT VE ÜCRET İÇİN
SİZE HEMEN DÖNELİM

Arama

Kişisel Verilerin Korunması Politikası - Çerez Politikası - Çerez Ayarları