Okyanus Koleji - Kolej, Özel Okul, Ana okulu, ilkokul, ortaokul, Lise | 6.Sınıflar Mezopotamya’dan Anadolu’ya Uygarlıklarla Buluşuyor!
6.Sınıflar Mezopotamya’dan Anadolu’ya Uygarlıklarla Buluşuyor!
  • Paylaş
6.Sınıflar Mezopotamya’dan Anadolu’ya Uygarlıklarla Buluşuyor!

Çizgilerle Anadolu ve Mezopotamya kitabının yazarı Behzat Taş ve editörü Ülfet Taylı yazar söyleşisi kapsamında Okyanus Kolejlerinin tüm ortaokullarında 13 Aralık 2017  - 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında öğrencilerle buluşacak.

Anadolu, insanlığın yerküre üzerindeki serüveninin başladığı zamanlardan bu yana en önemli uğrak noktalarından biri oldu. Kıtaların ve iklimlerin kesişme noktasındaki bu topraklar, binlerce yıl boyunca kendilerine yurt ve umut arayanların öykülerini biriktirdi. Dönemin dünyasına hükmeden büyük imparatorluklar kadar, adlarını bile bilmediğimiz nice kavim de konuk oldu Anadolu'ya…

Çizgilerle Anadolu Uygarlıkları, Anadolu'da yerleşimin ne kadar eskilere gittiğini ortaya çıkararak dünya arkeolojisini yeniden şekillendiren Göbeklitepe, bölgenin tam ortasındaki neolitik yerleşim Çatalhöyük, antik dünyanın süper gücü Hititler ve Doğu'nun özgün uygarlığı Urartular çocuklarla buluşuyor.

Çizgilerle Mezopotamya, uygarlık tarihinde yazıyı ilk kullanan Sümerler, tarihteki ilk imparatorluğu kurmuş olan Asurlar, "dünyanın en güzel kentinde" yaşayan Babilliler bu kitapta öğrencilerimizi bekliyor. Mezopotamya insanlık tarihine yön veren uygarlıkların gelişimine sahne olmuştur. Sümer, Asur ve Babil toplumlarının doğup yeşerdiği bu topraklarda insanlığın ilkleri ortaya çıktı. Bugünkü bilgilerimize göre yazı ilk kez burada kullanıldı, tarım ilk kez burada yapıldı, yazılı hukuk ilk burada ortaya çıktı, kütüphaneler kuruldu. Tüm bu gelişmeler Mezopotamya'nın "Uygarlıkların Beşiği" olarak adlandırılması için yeterli oldu. Bir başka deyişle insanın öyküsünün satır başları Mezopotamya'da yazıldı. 

Okyanus Kolejleri Çizgilerle Anadolu ve Mezopotamya Uygarlıkları kitapları, üzerinde yaşadığımız toprakların tarihini, bugünün çocukları ile buluşturuyor. Amaç kültürel zenginliklerimizin daha iyi farkına varabilmek ve onlara içtenlikle sahip çıkacak kuşakların yetişmesine katkıda bulunmak.

Çizgilerle Anadolu ve Mezopotamya Uygarlıkları söyleşisi çocuklara tarihi keşfetmenin yepyeni yollarını sunuyor. Onların tarihi kendi deneyimlerine göre yorumlayabilmelerine olanak sağlıyor.
 


Haber
:
İbrahim Aslan
Editör
:
İbrahim Aslan
Tarih
:
19 Aralık 2017, Salı 17:42
Okunma
:
659 defa okunmuş

  • Paylaş
Yorum Yazın :
Yorumlar :

Henüz yorum yok, ilk yorumu yapmak ister misiniz?

BİLGİLERİNİZİ GİRİN
OCAK AYINA ÖZEL
AVANTAJLI FİYATLAR İÇİN
SİZE DÖNELİM

Arama

444 10 98