Okyanus Koleji - Kolej, Özel Okul, Ana okulu, ilkokul, ortaokul, Lise | 2018-2019 (BİLSEM) Kayıtları Başlıyor
2018-2019 (BİLSEM) Kayıtları Başlıyor
  • Paylaş
2018-2019 Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) süreci ile ilgili önemli bilgiler ve  ilkokul öğrenci seçim takvimİ açıklanmıştır.

Değerli Velilerimizin Dikkatine; 
2018-2019 Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) süreci ile ilgili önemli bilgiler ve  ilkokul öğrenci seçim takvimİ açıklanmıştır.

Önemli Bilgiler

Genel yetenek, resim ve müzik alanlarında özel yeteneği olan öğrenciler, sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenleri ve okul yönetimi tarafından belirlenerek yönlendirilecektir. Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen sınıf seviyesine ve uygulama takvimine göre yapılacaktır.

Sınava Kimler Katılabilir?

Bu yıl sınava 1.2. ve 3. Sınıf öğrencileri katılabilecektir. 4.sınıflar katılmayacaktır.

Başvuru Süreci Nasıldır?

Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci ile ilgili iş ve işlemler il tanılama sınav komisyonları tarafından yürütülecektir. Bilsem sınavına giriş için öğretmenlerin belirlediği öğrenci velilerine bilgi verilecektir. 03.12.2018 - 14.12.2018 tarihleri arasında Öğrenci Gözlem Formlarının Sınıf Öğretmenleri Tarafından E‐Okul Sisteminde Doldurulması gerekmektedir. Bu işlemlerden biri eksik olduğunda öğrenci grup sınavına giremez.

*Grup tarama uygulamasında öğrencilerin sınıf düzeylerine uygun sorular sorulacaktır. Puanlar öğrencilerin doğru verdikleri cevaplar üzerinden hesaplanacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmeyecektir.

Grup Tarama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Grup tarama uygulaması tablet bilgisayarlar ile yapılacaktır. Grup tarama uygulamasında öğrencilerin sınıf düzeylerine uygun sorular sorulacaktır. Puanlar öğrencilerin doğru verdikleri cevaplar üzerinden hesaplanacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevaplara etki
etmeyecektir. Grup tarama sınavına girecek öğrenci kendisine bildirilen tek oturuma ilgili tarih ve saatte katılacaktır. Grup tarama sonuçları ve Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin bilgileri 29.03.2019 tarihinde açıklanacaktır.

Bireysel Değerlendirmeler Nasıl Yapılacaktır?

Grup tarama uygulamasına girmeyen öğrenciler bireysel değerlendirmeye alınmayacaktır. Grup Tarama Sonuçları açıklandıktan sonra Bireysel Değerlendirmeye Hak Kazanan Öğrencilerin e‐Okul Sistemi Üzerinden Giriş Belgeleri verilecektir.

BİLSEM HAKKINDA EN SIK SORULAN SORULAR
Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Nedir?

Bilim ve Sanat Merkezi, okulöncesi, ilköğretim ve orta öğretim kurumlarına devam eden ve üstün veya özel yeteneği olduğu uzmanlar tarafından tanılanan öğrencilere, okullarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin bilincinde olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak için destek eğitimi vermek üzere açılmış olan bağımsız bir özel eğitim kurumudur.

Alınan Öğrencilere Nasıl Bir Eğitim Verilir?

Kayıtları yapılan öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyi ölçüldükten sonra Bilim ve Sanat Merkezlerinde; Özel Yetenekleri Geliştirmek üzere düzenlenmiş programlar doğrultusunda öğrenciler eğitim alırlar. Programların belli bir tamamlama süresi bulunmamakta olup öğrenci programlarda kendi öğrenme hızına göre ilerler. Proje tabanlı öğretim modeliyle öğretim sağlanır ve öğrencilerin istenilen niteliklere uygun projeler gerçekleştirmeleri beklenir. Öğrenciler program aşamalarındaki performans ve devamlarına bağlı olarak eğitimlerine liseyi bitirene kadar devam edebilir.

Bilsem  Eğitim Dönemleri Ne Zamandır?

BİLSEM’ de eğitim-öğretim; birinci dönem (Eylül-Ocak), ikinci dönem (Şubat-Haziran) ve Temmuz, Ağustos (yaz okulu, öğrenci kampları) aylarını kapsayacak şekilde yılda üç dönem halinde düzenlenir. Öğrenci kayıtlı olduğu örgün eğitim okulunda sabahçı ise öğleden sonra BİLSEM’ de, öğlenci ise sabah BİLSEM’ de ve tam gün eğitim görüyorsa akşam BİLSEM’ de olacak şekilde eğitime alınır.

Bilsem'in tanılamasına katılacak öğrencilere ders aldırmanın faydası olur mu?

Bilim ve Sanat Merkezlerinde tamamen yetenek tanılaması olduğu için yapılan testlere öğrencinin hazırlık yapması anlamsızdır. Sahip olduğu yeteneğin ortaya çıkarılması bu tanılama sürecinde uzmanlarca sağlanmaktadır.

Bilim ve Sanat Merkezinde öğrencilere servis imkânı sunulur mu?

Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri merkeze kendi imkânlarıyla gelirler. Merkez öğrencilere ayrıca bir servis imkânı sağlamaz. Öğrenci velileri kendi aralarında anlaşarak bir servis tutabilirler.

Diploma vb. belge verilir mi?

Eğitim programları sonunda ve eğitimin tamamlanması neticesinde yönerge gereği öğrencinin aldığı eğitimleri gösteren bir belge verilir.

Türkiye’de kaç adet Bilim ve Sanat Merkezi bulunmaktadır?

81 il’de 135 Bilim ve Sanat Merkezi bulunmaktadır


Haber
:
Eda Nur OĞUZ
Editör
:
Murat AKDEMİR
Tarih
:
29 Kasım 2018, Perşembe 17:19
Okunma
:
1.137 defa okunmuş

  • Paylaş
Yorum Yazın :
Yorumlar :

Henüz yorum yok, ilk yorumu yapmak ister misiniz?

BİLGİLERİNİZİ GİRİN
NİSAN AYINA ÖZEL
AVANTAJLI FİYATLAR İÇİN
SİZE DÖNELİM

Arama

444 10 98