Okyanus Koleji - Kolej, Özel Okul, Ana okulu, ilkokul, ortaokul, Lise

OKYANUS KOLEJİ

-

Ortaokul

-

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

ORTAOKUL'DA REHBERLİK

Okulun ikinci evimiz olduğu aşikardır. Öğrenciler günün çoğu saatini okulunda geçirmektedir. Geçen bu zaman öğrencinin en aktif olduğu saat dilimidir ve öğrencinin uyum sağlaması kendisini ait hissetmesi, akademik gelişiminin yanı sıra yaşam becerileri kazandırabilmek bizim için çok önemlidir. Okyanus Kolejleri Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi olarak öğrencilerin Ortaokul sürecinde dönem itibariyle daha da belirginleşen kendini bulma arayışına ışık olmayı hedefleriz. Öncelikli hedefimiz öğrencilerin kendilerini keşfetmelerine yardımcı olmak ve gelişen dünyanın gerektirdiği 21.yy. becerilerini öğrencilerimize bütüncül bir yaklaşım ile her sınıf düzeyinde kazandırmaktır. Bu maksatla öğrencilere akademik, sosyal, zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlamak adına rehberlik programımızı uyguluyor rehber öğretmenler ve uzmanlar ile yaptığımız düzenli toplantılar ile ihtiyaca göre öğrenciler için en iyisini yapabilmek adına geliştiriyoruz.

 

KİŞİSEL GELİŞİM DERSLERİ

Öğrenilecek akademik bilgilerin yanı sıra öğrencilerin hayat boyunca kullanabileceği becerileri kazanabilmesine değer veriyor ve bu sebeple Kişisel Gelişim derslerinde öğrencilerimizin her ay kendi sınıf düzeyine uygun kazanımları kendine katabilmesini hedefliyoruz. Rehberlik kadromuz ile belirlenen ders içeriklerini her ay sınıf ya da konferans salonunda uyguluyoruz. Kişisel Gelişim derslerini yaratıcı drama, münazara, bilgi yarışması, beyin fırtınası, akıl oyunları gibi öğrencinin katılımının esas olduğu etkinlikler ile zenginleştiriyoruz.

Kişisel Gelişim derslerinde işlenen bazı konu başlıklarımız;

 • İletişim becerileri,
 • Zaman yönetimi,
 • Sorumlulukların önemi,
 • Kendini tanıma,
 • İş birliği,
 • Problemçözme,
 • Liderlik,
 • Kararverme becerileri,
 • Çatışma çözme,
 • Planlama yapabilme

 

BİREY TANIMA

Her öğrencinin özel olduğu yaklaşımı ile uygulanan eğitim sistemimizde öğrencilerimizi daha iyi tanıyabilmek, kendilerini keşfetmelerine destek olmak, oluşabilecek durumları önceden tespit edip önlemek, iyileştirmek, öğrenciye iç görü kazandırabilmek amacıyla öğrencilerimiz ile dönemde en az 1 kez bireysel görüşme yapıyoruz. Rehber öğretmenin organize ettiği görüşmeler dışında öğrencinin, ailesinin, öğretmenlerin talebi, envanter sonuçları, akademik durum, rehber öğretmenin gözlemleri doğrultusunda da bireysel görüşmeler planlanmaktadır.

 

TEST VE ENVANTER

Öğrenciyi tanıma süreci sadece onunla ilgili bilgileri alma sürecinden ibaret olmadığı için öğrencilerin kendi ile ilgili benlik tasarımları, neleri yapabilir, risk durumları, problemlerin taranması, ilgileri, yetenekleri, çevreyi nasıl algıladığı gibi durumların ortaya çıkartılabilmesi amacıyla yıl içerisinde belirlenen bazı test ve envanterler uygulanır. Hem öğrencinin hem rehber öğretmenin hem de ailenin öğrencinin dünyasında yaşanan süreçleri fark edebilmesi, yaş grubuna uygun, ihtiyaca yönelik, rehberliğin gizlilik ve güvenirlilik esaslarına uyguntest ve envanterleruygulandıktan sonra gerekli kısımları ile ilgili gereken bilgilendirmeler yapılır.

 

 

GELECEKTE BİR GÜN MESLEKTE İLK GÜN

Okyanus Koleji Ortaokul Rehberlik Birimi olarak öğrencilerimizin yaş düzeylerine, gelişim özelliklerine uygun olacak şekilde meslek seçimi, mesleklerin önemi gibi konuları kavraması adına mesleki rehberlik çalışmaları yapmaktayız. 5.sınıf öğrencilerimiz ile tüm yıl boyunca Gelecekte Bir Gün Meslekte İlk Gün projesi kapsamında meslekleri tanıması adına çalışmalar yürütmekteyiz. Burada amaçladığımız öğrencinin küçük yaşta meslek seçimi yapmasını istemek değil, küçük yaştan itibaren meslek seçiminin başarı ve mutluluk için önemini, mesleklerin gerektirdiği özellikleri, kendi ilgi ve yeteneklerinin meslekler ile ilişkisini anlayarak ileride daha sağlıklı seçimler yapmalarına olanak tanımaktadır.

Projenin Uygulama Aşamaları;

 • Büyüyünce Ne Olmak İstiyorsun? Sorusu ile proje başlar,
 • Mesleğimi Anlatıyorum aşaması ile öğrenciler hayalindeki mesleği akranlarına aktarır,
 • Sempozyum aşamasında projeye destek olan velilerimiz meslekleri hakkında bilgileri öğrencilere okulumuzda anlatır,
 • Mesleklere Ziyaret aşamasında öğrenciler rehber öğretmenleri tarafından belirlenen zamanlarda hayalindeki meslekte bir gün geçirme fırsatı yakalar.

 

 

SINAV REHBERLİĞİ

Ortaokul ile birlikte öğrencilerin dünyasına artık Türkiye Geneli yapılan bir merkezi sınav girmektedir. Sınavlara hazırlanmak uzun ve meşakatli bir süreçtir. Bu süreçte rehberlik birimi olarak öğrencilerimize Sınava hazırlanma süreci, sınav hakkında bilgilendirmeler, üst öğretim kurumlarının tanıtılması, sınav kaygısı, motivasyon, nefes egzersizleri, gevşeme egzersizleri, hedef belirleme gibi konular ile destek olmayı hedefliyoruz. Sınav sonrasında alanında uzman rehber öğretmenlerimiz ile tercih danışmanlığı yapıyoruz. Öğrencilerin Okyanus Pusulam ile kazanım eksikleri, yanlış yapma, boş bırakma oranlarını tespit ediyoruz. Tüm sınıf düzeyindeki öğrencilerin akademik olarak ihtiyacı olan konularda sınav rehberliği yapıyoruz.

 

VELİ GÖRÜŞMELERİ

Aile çocuğun hayatında önemli yer tutar ve çocuk için doğru eğitim aile ve okul iş birliği olmadan düşünülemez. Aile ve okul arasında kurulan güçlü bağlar çocuğun gelişimini olumlu etkileyecektir. Öğrencilerin aile içerisinde yaşantıları, okul içerisinde ki durumu, çocuğun gelişim süreçleri, psikolojik durumu gibi konularda bilgi paylaşımı yapmak adına velilerimiz ile yıl içerisinde planlı görüşmeler gerçekleştiriyoruz.

 

KOMİSYON GÖRÜŞMELERİ

Öğrencinin ev ve okul yaşantısını bir bütün olarak ele almak önemlidir. Öğrencinin ev ve okul arasında sağlıklı iletişimin kurulduğunu görmesi eğitim sürecini destekleyecektir. Bu amaçla Okyanus Kolejleri olarak okul idarecisi, öğrencinin danışman öğretmeni, öğrenci velisi ve rehber öğretmeninin katıldığı, öğrenciyi A’dan Z’ye tüm ilgili kişiler ile konuşma fırsatı yakaladığı planlı Komisyon görüşmeleri yapıyoruz.

Bu sayfa ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın
FORMU DOLDURUN
EPOSTA ADRESİNİZE
BİLGİ HEMEN GELSİN

Arama

Kişisel Verilerin Korunması Politikası - Çerez Politikası
444 10 98