Okyanus Koleji - Kolej, Özel Okul, Ana okulu, ilkokul, ortaokul, Lise | Türkçenin Resmi Dil İlan Edilişinin 742. Yılı Okyanus Kolejlerinde Coşkuyla Kutlandı
Türkçenin Resmi Dil İlan Edilişinin 742. Yılı Okyanus Kolejlerinde Coşkuyla Kutlandı
  • Paylaş
Tüm dünyada neredeyse 12 milyon kilometrekarelik büyük bir alanda konuşulan Türkçenin resmi dil ilan edilişi, Okyanus Kolejlerinde her yıl 13 Mayıs’ta Türkçe Günü etkinlikleriyle kutlanmaya devam ediyor.

Karamanoğlu Mehmet Bey, 1277 yılında ilan ettiği fermanla özel-kamu fark etmeksizin herkesin her yerde sadece Türkçe konuşmasını emretmiştir:"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır..." 13 Mayıs 1277 tarihli Karamanoğlu Mehmet Bey'in bu fermanının ve Türkçenin devlet dili olarak kabul edilişinin üzerinden tam 742 yıl geçti.Bu bağlamdan hareketle 13 Mayıs, anlam ve önemine uygun olarak etkinliklerle bayram havasında şenliklerle kutlanıyor.

Okyanus Koleji olarak tüm şubelerimizde gelenekselleştirdiğimiz ve bu yıl III.sünü kutladığımız Türkçe Günü etkinlikleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından seyirciler, Türkçe Bölümü’nün hazırladığı ‘Türk Dili’ belgeselini ilgiyleseyretti.

Öğrenciler, karikatürize edilmiş atasözleri ve deyimleri tahmin etme, verilen atasözlerini Göktürk alfabesiyle yazma yarışmalarında hünerlerini sergiledi.Kazanan takımlara Okyanus Yıldız Puanları verildi.

Çırpınırdı Karadeniz türküsünü Göktürk alfabesi alt yazısı ile seyredip dinleyen seyirciler Türk dünyasında duygu yolculuğuna çıktı. Ardından tüm konuklar, gölge oyunu gösterimi ile Karagöz-Hacivat’ın eğlenceli sohbetlerine tanık oldular.

Türkçe Günü etkinlikleri kapsamında öğrencilerimiz, Ana dil okuryazarlığında ‘söz varlığını zenginleştirme, kendini sözlü-yazılı olarak ifade etme, okuduklarını-dinlediklerini anlama’ gibi onlarca kazanımı ve milli manevi değerlerini pekiştirme şansı buldular.


Haber
:
Tuğba AKGÜN
Editör
:
Murat AKDEMİR
Tarih
:
29 Mayıs 2019, Çarşamba 13:13
Okunma
:
747 defa okunmuş

  • Paylaş
Yorum Yazın :
Yorumlar :

Henüz yorum yok, ilk yorumu yapmak ister misiniz?

BİLGİLERİNİZİ GİRİN
OCAK AYINA ÖZEL
AVANTAJLI FİYATLAR İÇİN
SİZE DÖNELİM

Arama

444 10 98