Lise Tercih ve Yerleştirme Süreci Nasıl İşler?
 • Paylaş
Bu yıl ilk defa uygulanan Ortaöğretime Geçiş ve Yerleştirme Sistemi, LGS’ye katılan veya katılmayan tüm öğrencileri kapsayan bir süreçtir.

 

Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı (LGS Puanı) İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapacak.

Bunların dışında özel bir liseye kayıt yaptıran veliler/öğrenciler otomatik olarak bu süreci tamamlamış oluyor.

Lise tercihleri 02 -13 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin mezun olacağı ortaokuldan veya bir başka resmi ortaokuldan yardım alarak tercih girişlerini yaptırabilirler. Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr ile https://e - okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılıyor. Tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır. Lise yerleştirme sonuçları 30 Temmuz’da ilan edilecek.

TERCİH İŞLEMLERİ

Merkezi Sınava (LGS’ye) Giren Öğrenciler için tercih sırası şöyle olacak:

 • Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar
 • Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar
 • Pansiyonlu Okullar

Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabileceklerdir.

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçecek.

Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde (sınava girmişlerse) merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Merkezi sınava (LGS’ye) girmeyen öğrenciler, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar’dan yukarıda belirtilen kriterlere göre tercih yapabilecek.

Yerel Yerleştirme Tercih Ekranı

Velilere, yerel yerleştirme tercih ekranında üç renk yardım edecek:

Yeşil renk, öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir.

Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecektir.

Yerel Yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, okulların bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin okuduğu ortaokullarda kayıtlı bulunma düzeyi, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır.

Yerel Yerleştirme Esasları

Öğrencilerin, ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanı’ndan okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden Komşu Kayıt Alanı’ndaki öğrencilerden; Komşu Kayıt Alanı’ndaki öğrenciler de “Diğer” Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden avantajlı olacaktır.

Bulunduğu Kayıt Alanında bir ortaokulda okuyan öğrenci, Komşu Kayıt Alanı’nda bir ortaokulda okuyan öğrenciye göre; Komşu Kayıt Alanı’ndaki öğrenci de “Diğer” Kayıt Alanlarında okuyan öğrenciye göre avantajlıdır.

Aynı Kayıt Alanında bir ortaokulda okuyan öğrencilerden bulunduğu “Kayıt Alanında” bir ortaokulda dönem olarak fazla okuyan öğrenci az okuyanlara göre daha avantajlı olacaktır.

Öğrencilerin tercih sıralamaları yerleştirme bakımından avantaj sağlayacaktır.

Öğrencilerin Ortaokuldaki Başarı Puanı yerleştirmede değerlendirilecektir.

Ortaokul Başarı Puanı 80,00-100 başarı diliminde olan öğrenciler, 60,00-79,99 başarı diliminde olan öğrencilere göre; 60,00-79,99 başarı diliminde olan öğrenciler de 60,00‟ın altında başarı diliminde olan öğrencilere göre daha avantajlı olacaktır.

Öğrencilerin sekizinci sınıfta okula devam durumları yerleştirmede değerlendirilecektir. Özürsüz devamsızlığı 0-5 gün olan öğrenciler 5,5-10 gün olanlara göre; 5,5-10 gün devamsızlığı olan öğrenciler 10,5-15 gün olanlara göre; 10,5-15 gün devamsızlığı olan öğrenciler 15,5-20 gün olanlara göre; 15,5-20 gün devamsızlığı olan öğrenciler de 20 gün üzeri olanlara göre daha avantajlı olacak.

Yerel yerleştirmede son ölçüt olarak yaşça küçük olan öğrenciler öncelikle yerleştirilecektir.

Ek Yerleştirmeler, Nakil Yöntemiyle 4 Dönemde

Öğrenci tercih ettiği okullara yerleşemediyse veya yerleştiği okuldan bir başkasında okumayı istiyorsa belirtilen tarihlerde nakil tercih başvurusunda bulunabilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunacak. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilecek.

Yerleştirmeye esas nakiller 4 dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

Yerleştirmeye esas nakil tarihleri:

 • Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 6-10 Ağustos

 • Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 13 Ağustos

 • Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 13-17 Ağustos

 • Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 19 Ağustos

 • Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması 27-31 Ağustos

 • Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı 03 Eylül

 • Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 03-06 Eylül

 • Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Sonuçlarının İlanı: 08 Eylül

 • Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvuruların Alınması: 10-14 Eylül

Tercih ve yerleştirme takviminde özel liselere kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecektir. Öğrencisini özel bir liseye kaydettiren velilerin, herhangi bir yerleştirme işlemi yapmalarına gerek kalmayacaktır. Okyanus Kolejleri liseleri, öğrencilerinin LGS başarısını göre burslar vermektedir.

Merkezi Sınav (LGS) İle Yerleştirme Esasları

Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı (LGS) ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8‟inci, 7‟nci ve 6‟ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır.

Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacaktır.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir.

LGS başarısı yani Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak okulların listesini MEB’in yayınladığı uygulama kılavuzundaki EK-2 kısmında bulabilirsiniz. Kılavuza buraya tıklayıp erişebilirsiniz.

2018 Yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu´na ulaşmak için tıklayınız.

 

Haber
:
Bora Serhat Çelik
Editör
:
WEB OFİS
Tarih
:
29 Haziran 2018, Cuma 17:16
Okunma
:
1.100 defa okunmuş

 • Paylaş
Yorum Yazın :
Yorumlar :

Henüz yorum yok, ilk yorumu yapmak ister misiniz?

FORMU DOLDURUN, KONTENJAN BİLGİSİ E-POSTA ADRESİNİZE HEMEN GELSİN VE TEMMUZ AYINA ÖZEL AVANTAJLI FİYATLAR İÇİN
SİZE DÖNELİM

Arama

444 10 98