Okyanus Koleji - Kolej, Özel Okul, Ana okulu, ilkokul, ortaokul, Lise | 2. Dönem Ortaokul Yazılı Yoklama Sınavları
2. Dönem Ortaokul Yazılı Yoklama Sınavları
  • Paylaş
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin resmi ölçme ve değerlendirme işlemlerinin salgın tedbirleri kapsamında yeniden düzenlendiğini duyurdu.

Ortaokul 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında 17 Mayıs 2021 tarihine kadar yapılmış olan bir sınavın var olması durumunda; 

* Bu sınavlar geçerli olacak ve E-Okul sistemine işlenecektir. Sınavı yapılan derslerden başka bir sınav yapılmayacaktır.
* Bu öğrencilere istemeleri hâlinde ikinci bir sınav yapılıp puanlarını yükseltme fırsatı verilecektir. 
* Bu öğrencilere ayrıca tercih hakkı sunulacak olup istemeleri hâlinde sadece birinci dönem notları ile değerlendirilmeleri sağlanacaktır ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır.
* Yukarıdaki durumlardan hangisinin tercih edildiği öğrenci velisinin yazılı veya e-posta yoluyla yapacağı başvuru ile 26 Mayıs 2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne bildirilecek ve ilgili derslerin öğretmenleri ile okul yönetimi tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

Ortaokul 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında 17 Mayıs 2021 tarihine kadar yapılmış olan bir sınavın var olmaması durumunda;

•    İkinci dönem için sınavlara katılıp katılmama hususunda öğrencilere tercih hakkı sunulacaktır. İsteyen öğrenciler için sınav yapılacaktır. 
•    İkinci dönem sınavlarına katılmak istemeyen öğrencilerin sadece birinci dönem notlarına göre değerlendirilmeleri sağlanacak ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır. 
•    Yukarıdaki durumlardan hangisinin tercih edildiği öğrenci velisinin yazılı veya e-posta yoluyla yapacağı başvuru ile 26 Mayıs 2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne bildirilecek ve ilgili derslerin öğretmenleri ile okul yönetimi tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

Sınavların yapılması durumunda;

* Seçmeli dersler dâhil bütün derslerden sadece bir sınav notu karneye yansıtılacaktır. 
* Sınavlar okul ortamında ve yüz yüze yapılacaktır.
* Öğrencilerin sınavları 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi başından 26 Mart 2021 tarihine kadar işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde 18 Haziran 2021 tarihine kadar planlanarak uygulanacaktır. 
* Öğrencilerin farklı bir ilde bulunması durumunda, öğrenciler sınavlara bulundukları yerlerdeki aynı okul türündeki okullarda girebileceklerdir. Bu kapsamda, okulların gerekli hazırlık ve planlamaları yapabilmeleri için öğrenci velileri, 26 Mayıs 2021 Çarşamba gününe kadar taleplerini bulundukları ildeki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçe ile iletecek, öğrencilerin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünü de bu konuda bilgilendirecektir. Bu durumdaki öğrencilerin sınava girdikleri derslere ilişkin aldıkları puanlar, sınava girilen okul müdürlüğünce öğrencilerin kayıtlarının bulunduğu okullara elektronik ortamda ivedilikle bildirilecek ve sınav evrakları da ilgili okul müdürlüğüne ulaştırılacaktır. 

*Yurt dışında bulunan ve sınavlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrenciler; bulunduğu yerin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu/Konsolosluğu eğitim müşavirliği/ataşeliğine başvuracak, sınav takvimi ve soruları öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğünce hazırlanarak, kurulacak iletişim sonrasında yurt dışı temsilciliğince verilecek resmî e-posta adresi üzerinden elektronik ortamda gönderilecek, yurt dışı temsilciliğince sınav uygulanacak ve aynı şekilde cevapları taranmış olarak okul müdürlüğünce e-posta ile alınacaktır. 

* Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinde herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacaktır. 

* Sınavı yapılacak her bir ders için sınav süresi 40 dakika olarak planlanacak ve sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanacaktır.

KONUYLA İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR  

1- Ortaokul 5, 6, 7, 8. sınıf öğrencisiyim, okulda sınava girecek miyim?
Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz; İkinci dönem derslerden sınava girebilir, girmiş oldukları sınavların puanları varsa bu puanlarını yükseltebilir ya da ikinci dönem yerine birinci dönem değerlendirmelerini karneye yansıtabilirler. Bu durumlardan hangisini tercih ettiğiniz velinizin 26 Mayıs 2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne yazılı veya e-posta yoluyla yapacağı bildirime bağlı olacak.

2- Ortaokul 5, 6, 7, 8. sınıf öğrencisiyim, kaç tane sınav olacağım?
Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz eğitim öğretim yılı sonuna kadar her dersten sadece bir kez sınava girmiş olacak.

3- Ortaokul öğrencisiyim, seçmeli derslerden sınav olacak mı?
Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz seçmeli dersler de dahil olmak üzere tüm derslerden istemeleri halinde sınava girecek ve sadece bir sınav puanı karneye yansıtılacak.

4- Müzik, beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar gibi derslerden sınav olacak mı?
Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz istemeleri halinde zorunlu ve seçmeli tüm derslerden sınava girecek.

5- Uzaktan eğitime geçmeden önce okulda sınav olmuştuk. Başka sınav olacak mıyım?
Eğer 17 Mayıs 2021 tarihinden önce sınava girdiyseniz tekrar sınava girmenize gerek yoktur.

6- İstediğim dersten sınava girmeyebilir miyim?
Hangi ders veya derslerden sınava girmek istediğinizi velinizin 26 Mayıs 2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne yapacağı başvuru sırasında belirtmeniz gerekiyor.

7- Bu dönem daha önceden katıldığım sınavdan düşük puan aldım. Puanımı yükseltme şansım var mı?
Eğer 17 Mayıs 2021 tarihinden önce girmiş olduğunuz bir sınavdan düşük puan aldıysanız velinizin 26 Mayıs 2021 tarihine kadar okula başvurması halinde tekrar sınava girebilirsiniz. Ancak karneye sadece bir sınav puanınız yansıtılmış olacak.

8- Sınavlar okulda ne zaman yapılacak?
Sınavlar okulda 18 Haziran 2021 tarihine kadar yapılmış olacak.

9- Sınavların süresi olacak mı? Kaç soru sorulacak?
Bir sınav süresi 40 (kırk) dakika olacak. Sınavlarda çıkacak soru sayısı ve soru türü dersin öğretmeni tarafından belirlenecek.

10- Sınavlarda hangi konulardan soru çıkacak?
Sınavlarda ikinci dönemin başından 26 Mart 2021 tarihine kadar işlenen konulardan soru sorulacak.

11- Karantinadayım, sınava giremezsem ne olacak?
Sizde veya birlikte kaldığınız aile bireylerinizde herhangi bir kronik rahatsızlık varsa, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacaksınız. Herhangi bir nedenle sınavlara katılamazsanız ilgili ders öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınava alınacaksınız.

12- Proje çalışması zorunlu mu? Her dersten proje notu olması gerekiyor mu?
Ortaokullarda öğrencilere ders yılında istedikleri ders veya derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde öğretmen rehberliğinde en az bir proje hazırlatılır. Proje çalışması alıp tamamlamayan öğrencinin proje notu sıfır olarak değerlendirilir.

13- Proje ödevlerimi öğretmenime nasıl teslim edeceğim?
Proje ödevleri öğretmenlere okul ortamında teslim edilebileceği gibi gerektiğinde dersin özelliğine göre canlı ders ve çevrim içi diğer (e-posta vb.) ortamlarda sunulabilecek.

14- Uzaktan eğitim nedeniyle okulumun olduğu ilden farklı bir ilde bulunuyorum. Sınav olmak için kayıtlı olduğum okula gitmek zorunda mıyım?
Şehir dışında iseniz sınavlara bulunduğunuz yerdeki aynı okul türündeki bir okulda girebilirsiniz. Bunun için velinizin 26 Mayıs 2021 Çarşamba gününe kadar talebinizi bulunduğunuz ildeki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçe ile iletmesi ve öğrenim gördüğünüz okul müdürlüğünü de bu konuda bilgilendirmeniz gerekiyor.

Tüm Okyanus Koleji kampüslerinde resmi ölçme ve değerlendirme uygulamaları Covid-19 salgın tedbirleri dikkate alınarak eksiksiz ve zamanında gerçekleştirilecektir. Konu ile ilgili olarak okul yönetimlerince öğrenci ve velilerimiz zamanında bilgilendirilerek 18 Haziran 2021 tarihine kadar çalışmalar tamamlanacaktır.
 


Haber
:
Memnune GÖKDEMİR
Editör
:
Murat AKDEMİR
Tarih
:
24 Mayıs 2021, Pazartesi 11:58
Okunma
:
854 defa okunmuş

  • Paylaş
Yorum Yazın :
Yorumlar :

Henüz yorum yok, ilk yorumu yapmak ister misiniz?

BİLGİLERİNİZİ GİRİN
HAZİRAN AYINA ÖZEL
AVANTAJLI FİYATLAR İÇİN
SİZE DÖNELİM

Arama

Kişisel Verilerin Korunması Politikası - Çerez Politikası
444 10 98