OKYANUS KOLEJİ

-

Genel Müdürümüz Sn. Lokman DEMİRAY

“GENEL MÜDÜRÜN MESAJI”

Okyanus Kolejleri 2004 yılında Sayın Orhan ÖZBEY tarafından Avcılar’da kurulmuştur. Kendisi, 1979 yılından beri eğitimcilik yapan, aslen biyoloji öğretmeni olan ve kurduğu eğitim kurumlarıyla eğitim sektörünün en büyük girişimcilerinden biridir. Tam bir eğitim gönüllüsü ve bir eğitim duayenidir.

Okyanus Kolejleri; Okyanus Şirketler Topluluğu’nun göz bebeğidir, en hızlı büyüyen kurumudur. 2004 yılında Avcılar’dan sonra 2005 yılında Beylikdüzü Anaokulu, 2006 yılında Beylikdüzü Kampüsü, 2007 yılında Güneşli Kampüsü, 2010 yılında Bahçeşehir Kampüsü, 2011 yılında Solarkent Anaokulu, 2012 yılında Ataşehir ve Sancaktepe Kampüsleri, 2013’te Halkalı, Bahçelievler, Fatih Kampüslerini, 2014 yılında Beykent, Adana ve Tatvan Kampüslerini, 2015 yılında Ankara-İncek, Antalya-Konyaaltı, İzmir-Mavişehir, Kemerburgaz ve Mimaroba Kampüslerini, 2016 yılında ise Çekmeköy, Bursa-Nilüfer, Bursa-İnegöl ve İzmir-Bornova Kampüslerini açarak, ’’öğrenmeyi öğretmek’’ ilkesiyle, Türkiye ve dünya için başarılı ve mutlu bireyler yetiştirmeye devam etmektedir.

Bugüne baktığımızda, 2004 yılında büyük bir heyecanla kurulan, eğitim ve yaşam merkezi mantığıyla hareket eden Okyanus Kolejleri; bugün toplam 22 kampüs, 3 bağımsız anaokulu ile 1300 eğitim kadrosu ve 1100 destek personeliyle toplam 2400 kişilik dev kadrosuyla Türkiye’nin geleceği için çalışmaktadır. Ayrıca Okyanus Kolejine sektör içinden baktığımızda, Türkiye’deki zincir okullar arasında kapasite-doluluk oranı en yüksek zincir okuldur. Bizim bugün eski dediğimiz şubelerimizde doluluk oranı %95’in üzerinde, yeni şubelerimizin doluluk oranı ise yüzde 50’nin üzerindedir. Bu bağlamda bakıldığında, Türkiye’nin en çok tercih edilen koleji konumundadır. Özetle söyleyecek olursak, eğitim sektörü çalışanları olarak biz; en doğru ve en güvenilir yerdeyiz.

Biz bu noktaya tecrübe ve inovasyonun beraberliğinde geldik. Takım ruhuyla geldik. Bireysel özverilerin gerçekleşmesi ile geldik. Biz, hiçbir zaman dünü yoksaymadık. Dünü inşa eden arkadaşlarımız, bugünün yeniliğine hiçbir zaman direnmedi. Böylece devamlılığın üst safhada olduğu kadrolarla, hep üstüne ekleyerek, Türkiye’nin en çok tercih edilen okulu haline geldik.

Okyanus Koleji’nde, eğitimin merkezinde öğrenci vardır. Öğretmen daha çok ‘’rehber’’ pozisyonundadır. Öğretmekten çok ‘’öğrenme’’ üzerinde durur. Çünkü biz bu yola ‘’Öğrenmeyi öğretiyoruz’’ sloganıyla çıktık. Herkes talim yaptırabilir, belirli reçeteler sunabilir, yani öğretmen olabilir. Ancak herkes ‘’eğitimci’’ olamaz. Örneğin; ahlak eğitimi verilmeyen bir insandaki bilgi, faydadan çok zarar verebilir. Yani, muhataba nükleer enerjinin faydalarını anlatmak öğretim; ona bu enerjiyi insanlığın faydasına kullanması gerektiği bilincini vermek eğitimdir. ’’Yaratanın elinden çıkan her şey iyidir fakat bunları bozmak ya da bozmamak insanın elindedir.’’ Anlayışıyla akla kapı açıp iradeyi elinden almayacağız.

Değerli öğretmenlerimizin bu süreçte önemli bir görevi olduğunu düşünüyorum. Gelecek yüzyılın neslini yetiştirmek için ellerinden gelen gayreti göstermeleri gerekir. Öğrencilerinizle dertleşmeniz, onlara ahlak bilinci vermeniz, her yönüyle gurur duyulacak bireyler yetiştirmeniz gerekmektedir. Günümüzde maalesef öğrencilerin yaşı ilerledikçe öğretmenlerin onlara ilgisi azalmaktadır. Anaokulunda ilgi çok fazla, ilkokulda fazla, ortaokulda az, lisede daha az ve üniversitede yok denecek kadar azalır.

Öğrencilerimizi geliştirirken kendimizi de unutmamalıyız. Her geçen gün değişen dünyaya ayak uydurmak için sürekli kendimizi geliştirmeliyiz. Ben kuruma başlarken, beni işe alan yönetici şöyle demişti: ‘’Daima kendini geliştir. Sen gelişirsen önün açılır ve kurum gelişir’’. Ben de yeni başlayan arkadaşlarımdan bunu motto edinmelerini istiyorum.

İnsan beyni dersi öğrenmek değil hayatı öğrenmek için çalıştırılmalıdır. Bu bir motivasyondur, insan kendi motivasyonunu üretir. Motive edemeyen öğretemez. Bu sebeple başarısız öğrenci yoktur, öğretemeyen öğretmen vardır. Eğer doğru motive edilirse bu ülke gencinin başaramayacağı hiçbir şey yoktur.

Okyanus Kolejlerinin bu noktaya bu kadar kısa sürede nasıl geldiğini anlatırken iki ana unsurdan bahsettim; tecrübe ve inovasyon. Ancak bu iki ana unsur üzerine bir sistem inşa edilmezse felsefeden öteye gidemez. Okyanus Kolejlerinin bu iki unsur üzerine inşa edilmiş 2004 yılından bu yana üzerine yenilikler eklenerek oluşturulmuş sistemi vardır. Bu sistemde hepimiz rolümüzü eksiksiz bir şekilde oynamalıyız. Özellikle öğretmenlerimiz bu sisteme ilk hareketi verenlerdir. Eğer onlarda bir aksaklık olursa bütün bu sistem aksamış olur. Sistemlerde kurallarla çalışır. Her kural çok önemlidir. Önemsiz olan bir şey zaten kural olamaz.

Yeni başlayan arkadaşlarımız veya başka kurumlardan gelen arkadaşlarımız, farklı sistemlerde çalışmış veya ilk defa sistemli çalışmaya başlamış olabilirler. Şunu unutmamak gerekir, buradaki sistem burası için en iyi sistemdir. Burada görülecek aksaklıklar kurallar bütününü bozmadan, zümrelerde, toplantılarda dile getirilebilir. Ancak sistemin kuralları değişmediği sürece bu kurallara harfiyen uymak zorundayız.

Genel hatlarıyla bizim sistemimiz şöyle çalışır. Kademelere bölünmüş olarak anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise şeklinde yönetilir.

Kademelerin başındaki ilgili genel müdür yardımcıları, kendi kademelerini akademik ve işletmesel örgütlenmelerle yönetirler. Yani, bir taraftan zümre çalışmaları ve yayınları ana bölüm başkanları, bölüm başkanları ve zümre başkanları aracılığıyla yönetirler. Diğer taraftan kademe müdür ve müdür yardımcılarıyla şubeleri yönetirler.

Eğitim sistemimize değinecek olursak bu sistemin ders ayağı akıllı tahta ve akıllı defterlerdir. Bunlar, sistemimizin olmazsa olmazıdır. Bunun sağlıklı takip edilmesi, öğrenciye verilmesi gereken müfredatın marjinal fayda ile verilmesini sağlar. Eğer bu kullanılmazsa ya da az kullanılırsa zamanla yarıştığımız bu platformlarda, telafisi güç, kötü sonuçlar doğurabilir.

Okyanus Kolejlerinin önemli unsurlarından bir diğeri de interaktif sistemimizdir. Okyanus İnteraktif öğrenci-veli-öğretmen panelidir. Sağlıklı eğitimin 3 sac ayağı vardır. Öğrenci, öğretmen, veli. Bu üçlü sağlıklı iletişim kuramazsa yaptığımız iş hep eksik kalacaktır. Onun için interaktif her şeyimiz olmalıdır. Bu üçlüye değinmişken, yöntemimiz interaktif + veli iletişimidir.

Okyanusta danışman öğretmenlik sistemi mihenk taşlarındandır. Öğretmenlerin görevi ders anlatmak diye bakıldığında danışman öğretmenlik ikinciymiş gibi bir algı oluşmasın. Ders anlatmak ne kadar önemliyse danışman öğretmenlikte o kadar önemlidir.

Yabancı dil eğitiminde kurumca aynı dili konuşmalıyız. Yani, çocuklara: Nasıl ki üniversiteyi kazanamazsan hep eksik kalacaksın diyorsak, aynı şekilde İngilizce öğrenemezsen de hep eksik kalacaksın demeliyiz. Öğretmenden genel müdüre kadar hep bunu demeliyiz. Dünya insanı olmak için bu şart.

Öğretmenlerimizin diğer önemli bir görevi de nöbetlerdir. Bu konuda önemli ölçüde hassasiyet bekliyorum. Hatta; askeriyedeki nöbet anlayışı kadar hassasiyet bekliyorum.

Öğretmenlerimizin, öğrencilerine kılık kıyafetleriyle de örnek olmaları gerekir. İş yerinde nasıl giyinilmesi gerektiğinin rehberliğini de yapmalılar. Çünkü iş yeri kıyafeti farklıdır, ev kıyafeti farklı, spor kıyafeti farklıdır. Buna önemli ölçüde hassasiyet göstermelerini bekliyorum. İş kıyafeti dediğimiz ise M.E.B ve kurum yönetmeliğinde bellidir.

Okul içi disipline çok önem veriyoruz. Yani öğrencileri topluluk içinde okul içinde disipline edemezsek, zaten hayata dair hiçbir şey verememişizdir. Okul disiplini ilk önce öğrenci kıyafetleriyle başlar. Bu sorumluluk tüm eğitim kadrolarınındır.

Okyanus Kolejlerinde anaokulundan liseye kadar doksana yakın sportif yetenek ve kariyer kulüpleri mevcuttur. Bunların yönlendirilmesinde ve çalıştırılmasında azami gayret göstermeliyiz.

Çağımızın en etkili iletişim aracı sosyal medyadır. Bunu sağlıklı bir şekilde kullanmalıyız. Bir öğretmene yakışır şekilde paylaşımlarda bulunmamız gerekir. Okyanus Koleji çalışanları olarak Okyanus Kolejlerini sosyal medyadan takip edelim ve bunları duyuralım.

Zümre çalışmaları başladı. Önümüzdeki yılın bütün yol haritası burada çizilecek. Bu sebeple sizlerden bu çalışmalara önemli ölçüde hassasiyet göstermenizi bekliyorum. Ana bölüm başkanlarının, bölüm başkanlarının tavsiyelerini harfiyen yerine getirmenizi bekliyorum.

2016-2017 Eğitim Öğretim yılının başta tüm Okyanus Kolejleri olmak üzere ülkemizdeki tüm okullara başarı getirmesini temenni ediyor, tüm Okyanus Ailesine başarılar diliyorum.

LOKMAN DEMİRAY

Genel Müdür

Arama

444 10 98